Integracja Strukturalna
…to metoda pracy z ciałem łącząca manipulację tkanki łącznej z reedukacją ruchową. Poprzez serię sesji (zwykle 10 lub 12) dąży do integracji struktury ciała i poprawy relacji jego segmentów w przestrzeni, przez co ułatwia funkcjonowanie w polu grawitacyjnym.
Integracja Strukturalna dąży do wydłużenia, rozciągnięcia i zmiękczenia tkanek łącznych tak, aby uwzględniając zasady biomechaniki i indywidualnie prezentowane przez pacjenta wzorce posturalne, zrównoważyć napięcia układu tensegracyjnego ciała, przywrócić jego optymalne ułożenie w przestrzeni, przywrócić możliwość ruchu i pozwolić pacjentowi poczuć się w ciele „jak we własnym domu”. Manipulacje tkanki nakierowane są na tkankę łączną a szczególnie powięź (łac. Fasciae).

Integracja Strukturalna klinicznie

…..to seria zabiegów manualnych mających na celu – poprzez uwolnienie i rozciągnięcie w tkanki łącznej pacjenta, z uwzględnieniem jego indywidualnych wzorców posturalnych – zrównoważenie ułożenia kośćca, tzn. usytuowanie go w bardziej efektywnym i niewywołującym skupienia przeciążeń miejscu w systemie tensegracyjnym ciała w polu grawitacyjnym ziemi.
Podstawą Integracji Strukturalnej jest pionierska praca Dr. Idy P. Rolf, która jako pierwsza doceniła plastyczne właściwości tkanek powięzi i stworzyła klasyczną serię 10 sesji.

W trakcie procesu Integracji Strukturalnej dzięki pracy terapeuty na tkance zmianie ulega postura i struktura ciała pacjenta. Terapeuta Integracji Strukturalnej używa różnych technik manualnych w celu rozciągnięcia i zmiany położenia powięzi w ciele.

Ida Rolf